Свириденко Сергій Миколайович, Екоферма "Козацьке подвір'я"
Після участі в АТО Сергій Свириденко вирішив змінити діяльність та зайнятися фермерством. У 2016 році він заснував у селі Іванопілля, що біля Торецька на Донеччині, екоферму “Козацьке подвір’я”. Став розводити кіз, варити крафтові сири, готувати м’ясні делікатеси – і довів, що такий бізнес можливий навіть неподалік лінії фронту.
Але мине трохи часу, і ця ж війна, але вже повномасштабна, підштовхне Сергія до нових випробувань і звершень. Свириденко разом із півтораста кіз переїхав за тисячу кілометрів від свого обійстя – на запрошення геть незнайомого фермера, що живе під Луцьком. На даний час Сергій вже налагодив виробництво своїх фірмових ковбас та шинки. Виробляє крафтові сири та м'ясні натуральні делікатеси.
Чабан Богдан Юрійович, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОВОЧАР"
На Запоріжжі ветеран АТО, переселенець із Донецька Богдан Чабан об'єднав українських фермерів та започаткував екологічний стартап. На початку 2021 року в Україні з'явилася нова компанія Ovochar — магазин екологічно чистих овочів, де отримати кошик свіжих продуктів із теплиці можна безпосередньо від фермера. Зараз серед фермерів є ті, хто вирощують огірки, томати всіх видів і кольорів, салат, зелень, кабачки, баклажани, кукурудзу тощо.
Павліш Іван Петрович, керівник ФГ «Брунат»
У своєму фермерському господарстві «Брунат», в селі Луки Самбірського району на Львівщині, Іван Павліш – ветеран АТО/ООС, юрист, громадський активіст, засновник банку їжі «Тарілка», вирощує різнокольорові сорти батату і використовує при цьому лише природні добрива та родючий чорнозем. Нещодавно Іван виграв грант на купівлю агродрону для свого фермерського господарства. Загалом аграрій обробляє майже 40 га землі, частина з якої – власна, приватизована, а частину взяв в оренду.
Микола Стецьків, ФГ ФАЙНАБЕРРІ
Колишній будівельник та боєць АТО Микола Стецьків, повернувшись з фронту, організував під Львовом у селі Новосілка сімейну полуничну ферму ФайнаBerry. Ягідна плантація Миколи розпочалась з невеликої ділянки, яку він отримав як учасник АТО, та 2500 саджанців полуниці. Зараз на його полуничних плантаціях ростуть понад 20 тисяч різносортних саджанців. Фермер має намір створити кластер для підприємців-атовців та розвивати еко-туризм під Львовом.
Ветеран Володимир Скосогоренко — один із переможців конкурсної програми «Варто», де він отримав кошти на розширення виробництва із переробки часнику на пасту, а ферментованого чорного часнику — для створення спецій та соусів та фасування їх у стіки для разового використання.
У бізнес вирішив піти, бо прагнув заробляти гроші аби допомагати учасникам бойових дій із психологічною реабілітацією та фінансувати проєкти із надання психореабілітації ветеранам російсько-української війни та членам їхніх родин.
Володимир ділиться, що власна справа для нього почалася із певної цікавості — як свої бойові навички можна застосувати у підприємницькій діяльності? І зараз він впевнено всім каже, що з ветеранами треба мати бізнес бодай тому, що вони хочуть робити продукт кращим, якіснішим і корисним.
Лише за 20 км їзди від Львова — справжня міні-Гуцульщина. Створив її Антон Мільчевич — учасник АТО родом із Закарпаття, а нині фермер і керівник першого в Україні агротуристичного кластеру «Горбогори». Мільчевич займається молочним вівчарством, має понад 100 овець, а з овечого молока робить сир. Допомагають йому дружина Галина, доньки та друзі.
На фото - Антон Мільчевич з дружиною Галиною разом розвивають сільськогосподарський бізнес.
Юрій Гулей з Донецька служив у ЗСУ, за першою освітою – металург, за другою – психолог, за професією – торговець на ринку та голова автогаражного кооперативу в Донецьку. Та ще з 90-х років Юрій Гулей мріяв про власний агробізнес, що стало реальністю у 2014 році. Юрій переїхав до Києва, придбав хатинку під Ржищевом на Київщині де відкрив власну справу та почав вирощувати нішеві культури – гінкго та спаржу. У 2021 році Юрій висадив 6 га спаржі, інвестувавши $57000.
Горобець Олег, Лелюх Тарас, ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП, ТОВ
У далекому 2015-ому почати своє господарство вирішив Олег Горобець, атовець та екс-спецпризначенець МВС. Про те, що чоловік отримав землю дізналися побратими, і запропонували йому обробляти їх ділянки (зокрема Тарас Лелюх). Так, у 2017-ому році, він і засіяв перші 170 гектарів. Олег садить традиційні для фермерів культури – кукурудзу, сою і рапс, має повноцінний ангар, базу, комбайн, трактори, автівки. На полях в нього працюють переважно ветерани АТО/ООС – чоловік надає перевагу побратимам. Він каже, що атовців, як і всіх військових людей, об’єднує виняткова дисципліна і особлива армійська винахідливість.
На фото - Лелюх Тарас
Саме з любові до землі та ягід й народилося господарство в селі Вільхівці, Жидачівського району, Львівської області. Повернувшись із Сходу України, ветеран АТО Святослав Багрій вирішив розвивати власну справу та, наразі успішно займається вирощуванням малини. Зараз у господарстві 1 га землі засаджено ягодою ремонтантного сорту малини, яка плодоносить із серпня до перших морозів.
Володимир Кагляк, фермерське господарство «Кагляк»
Володимир служив у прикордонних військах в Закарпатському військовому окрузі, але з початком війни був скерований на Схід. Виконував завдання на межі Харківської та Луганської областей, в тому числі і у так званій «сірій зоні». Повернувшись у рідне село Вищеольчедаїв на Вінниччині, вирішив зайнятись тваринництвом. За власний кошт (в тому числі і за отримані від Центру зайнятості 50 тис. грн), придбав 4 корови і необхідне обладнання та відремонтував стару ферму, звідки почав власний аграрний бізнес. Придбали корів та устаткування для запуску роботи. Зараз тримають 57 голів худоби, дійних – 37 корів, решта – телиці та бики.
Назар Фомін, Бренд "Файний вуйко"
Назар Фомін зі Стрия, що на Львівщині, воював у донецькому Гранітному, а тепер вирощує птицю та перепелині яйця під брендом «Файний вуйко». Зараз на двох фермах Назара – у Стрию та біля Бродів – вигодовують більше 40 тисяч голів перепілок і збирають 10 тисяч яєць на день.
Неможливо оминути тандем військових: Євгена Махревича, бійця батальйону ім. Кульчицького, та Віталія Васяновича, воїна «Айдару», які об’єдналися для того, щоб розвивати власне фермерське господарство «Поліський хутір». Євген усе життя прожив у місті, проте вирішив переїхати в село та започаткувати власну справу в сільськогосподарському напрямку. Так, придбавши хату на Житомирщині, він почав обробляти землю, вирощувати свиней, птицю та розбудовувати свою ферму. А Віталій із сусіднього села завжди цікавився розведенням кіз та виробництвом сиру. Тож спільне господарство наразі має два напрями: козина ферма з сироварнею та власним виробництвом сирів, а також ковбасне виробництво, яке, до речі, швидко перетворилося з домашнього хобі у частину бізнесу — ветерани відкрили невеликий виробничий цех. А ще Євген Махревич і Віталій Васянович є частими гостями на різноманітних ярмарках і фестивалях, де пропонують свої чудові сири і м’ясні смаколики під крафтові настоянки і напої власної марки «Бурштинка».
Павло Білоус із червня 2014 року служив санітарним інструкторм спершу у 25-му батальйоні ЗСУ «Київська Русь», а потім — в батальйоні МВС «Гарпун». Звільнився із лав останнього не за власним бажанням — переніс тяжке осколкове поранення у плече та легені. Вже після одужання він на отриманій від держави землі почав будувати власний дім та бізнес. Разом із дружиною Ольгою Красовською вони відкрили крафтову сироварню Сheesegard.
На фото - Павло Білоус та Ольга Красовська
До війни Сергій Селезень працював будівельником. Коли повернувся додому, вирішив кардинально змінити напрямок діяльності – взяв кредит та орендував 200 гектарів поля на Київщині. Наразі вирощує близько десятка культур, а також займається вівчарством. Тваринництво – не основний напрямок діяльності Сергія Селезня, але тварин він теж утримує. П’ять років тому фермер придбав десяток овець романівської породи. Тварин купили, щоб вони їли бур’яни, розчищаючи територію ферми та узбіччя. Утім, за цей час отара зросла до 100 голів. За словами господаря, доглядати за вівцями досить нескладно.
Ветеран АТО з Івано-Франківщини Олег Климишин третій рік вирощує квасолю у рідному селі Сівка-Калуська. Технологію запозичив у львівського фермера, а також експериментував самостійно. Для ґрунту чоловік використовує натуральні добрива: вапняк і попіл. Ветеран каже, що ця справа стала його улюбленим заняттям після лікування й реабілітації через поранення на війні.
Народився Рустам в Узбекистані, а з 2008 року громадянин України. З початком бойових дій пішов воювати на Схід, повернувшись - разом з дружиною почав розвивати власну сімейну ферму. Зараз Рустам займається виробництвом домашнього м’яса птиці, кролів та свиней. Для ведення господарства у ветерана є власна земельна ділянка у 2 га та господарські приміщення, що розташовані на присадибній ділянці. Вирощуванням птиці та свиней займається більше двох років.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА КОМПАНІЯ ГРІН ФАРМ"
Вирощування лікарських трав може бути досить рентабельним бізнесом, адже ціна продукту доволі висока, а для початку справи достатньо невеликої земельної ділянки. Саме цю нішу сільського господарства обрали для себе Володимир Волосніков та Юрій Сінчук, ветерани війни на Сході України, які після завершення служби вирішили зайнятися фермерством. Ветерани зареєстрували ТОВ «СК ГРІН ФАРМ» і навесні посіяли культуру. Робили це ручними сівалками і збирали також вручну. Отримали 1,2 тонни сушеної шавлії. Наступного року фермери планують розширити виробництво – вирощувати 3 – 4 лікарські культури. Також ветеранів цікавить напрямок біоенергетичних культур.
Сергій Кузнець, ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО "ЧИСТА САДИБА"
До участі у війні на сході України ветеран АТО Сергій Кузнець з Новософіївки (Херсонська область) разом з дружиною Оленою займалися сімейним фермерством – вирощував моркву та редиску. Після повернення зі служби фермер вирішив розширити господарство та працювати разом з двома своїми побратимами. Так з’явилася група сільськогосподарських виробників Ветерани Новософіївки. У 2021 році фермери отримали грант на придбання міні-трактора для догляду за овочами.
На фото - Сергій Кузнець разом з дружиною Оленою