Кращі практики ветеранського сімейного фермерства

Свириденко Сергій Миколайович, Екоферма "Козацьке подвір'я"

Після участі в АТО Сергій Свириденко вирішив змінити діяльність та зайнятися фермерством. У 2016 році він заснував у селі Іванопілля, що біля Торецька на Донеччині, екоферму “Козацьке подвір’я”. Став розводити кіз, варити крафтові сири, готувати м’ясні делікатеси – і довів, що такий бізнес можливий навіть неподалік лінії фронту.

Але мине трохи часу, і ця ж війна, але вже повномасштабна, підштовхне Сергія до нових випробувань і звершень. Свириденко разом із півтораста кіз переїхав за тисячу кілометрів від свого обійстя – на запрошення геть незнайомого фермера, що живе під Луцьком. На даний час Сергій вже налагодив виробництво своїх фірмових ковбас та шинки. Виробляє крафтові сири та м'ясні натуральні делікатеси.

 

Чабан Богдан Юрійович, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОВОЧАР"

На Запоріжжі ветеран АТО, переселенець із Донецька Богдан Чабан об'єднав українських фермерів та започаткував екологічний стартап. На початку 2021 року в Україні з'явилася нова компанія Ovochar — магазин екологічно чистих овочів, де отримати кошик свіжих продуктів із теплиці можна безпосередньо від фермера. Зараз серед фермерів є ті, хто вирощують огірки, томати всіх видів і кольорів, салат, зелень, кабачки, баклажани, кукурудзу тощо.

 

Павліш Іван Петрович, керівник ФГ «Брунат»

У своєму фермерському господарстві «Брунат», в селі Луки Самбірського району на Львівщині, Іван Павліш – ветеран АТО/ООС, юрист, громадський активіст, засновник банку їжі «Тарілка», вирощує різнокольорові сорти батату і використовує при цьому лише природні добрива та родючий чорнозем. Нещодавно Іван виграв грант на купівлю агродрону для свого фермерського господарства. Загалом аграрій обробляє майже 40 га землі, частина з якої – власна, приватизована, а частину взяв в оренду.