AgroPolit перезентував інфографічний довідник «Агробізнес України під час війни».
З чим прожив 2022 рік агросеткор – детальний аналіз ринку презентовано у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під час війни». АgroРolit.com пропонує вам пригадати, які основні тенденції минулого року в експорті, логістиці, фінансах, а також – у кожному напрямку галузі (рослинництво, тваринництво, переробка, інфраструктура).
Основні тенденції агроринку за 2022 рік
Світові ціни на зерно дещо знизилися. При цьому внутрішні ціни на зернові лишаються низькими через логістичні проблеми, які виникли через війну.Втрата ринків збуту. Через ускладнену логістику, наприклад, Індія збільшила імпорт соняшникової олії з росії та Аргентини, а Китай планує наростити закупівлі кукурудзи із Бразилії.Загроза голоду в країнах третього світу через розірвані експортні ланцюжки постачання українського продовольства. Наприклад до початку війни Україна забезпечувала близько 50% світового виробництва соняшникової олії та 13% експорту зерна. Потенційно ж наша країна може прогодувати до 400 млн людей у всьому світі і лише 50 країн у світі не купують українську агропродукцію.
Загальна структура українського аграрного виробництва
Перше місце традиційно вже багато років поспіль належить рослинництву – це зернова група (кукурудза, пшениця, ячмінь). Вона приросла на 33%.Друге місце належить технічним культурам (+21%) – соняшник, цукровий буряк, соя, ріпак. Третє – за фруктами та овочами (картопля, інші овочі, фрукти, ягоди, виноград). Тут ми бачимо незначний підйом +3% по року.У інших двох позиціях першої п'ятірки бачимо спад.Четверте місце – продукти переробки (соняшникова олія, пиво, борошно, цукор, хлібобулочні вироби) з -11%.Замикає основну групу агротоварів на п’ятому місці тваринництво (молоко, м’ясо, яйця, мед) і — 5% за рік війни.
Деякі витримки з довідника
На 27% зменшилися посівні площі у 2022 році у порівнні з 2021 роком.
Загалом у п’яти найбільш постраждалих від війни областях вироблялося і вирощувалося:
35% овець та кіз
32% пшениці
29 % соняшнику
26% ячменю
25% овочів
23% меду
Основні виробничі проблеми АПК по країні
Збільшення вартості МТР
Перебої з електроенергією
Зміна сівозміни
Дефіцит робочої сили
Проблеми у областях з військовими діями
Брак ресурсів
Пошкодження та руйнування агроінфраструктури та техніки
Окупація підприємств і крадіжки
Неможливість проведення технологічних операцій
Негатвині наслідки для земельного фонду
Трейдинг та логістика
Ключова проблема – блокада портів. Нагадаємо, що до 95% всього агроекспорту здійснювалося морськими шляхами. З кінця лютого заблоковано фактично всі порти окрім Дунайських. Частково пробелму вирішила «зернова угода» за посередництва ООН та Туреччини, однак порти Миколаїва залишаються заблокованими.
Загалом вартість логістики у гривневому еквіваленті зросла у 2-3 рази.
Збитки АПК від війни
Через військову агресію росії проти України агросектор зазнав непрямих втрат в сумі $34,25 млрд:
Робота земельного ринку в умовах війни
З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2022 року під операції купівлі продажу потрапили 171 тис. га землі. Укладено 51 тис. операцій продажу. Середній розмір проданої ділянки – 3,3 га. Середньозважена ціна 33,4 тис. грн за 1 га землі.
За рік війни замінованими є орієнтовно 15% всіх сільськогосподарських угідь. Для їх розмінування, за оцінками Feodal потрібно від $ 5 млрд. Наразі 70,4 тис. га деокупованих територій обстежено та очищено службами ДСНС. При цьому 13,6 млн га потенційно небезпечні території, де відбувалися, або проходять воєнні дії.